Welcome Invited lectures and chairs Programme Contact and committees Abstracts Accommodation Useful links Sponsors
  Legacy lectures Löwdin lectures Social Events and Excursions Venue General information Registration Uppsala

Preliminary programme

 

Time Sunday,
June 26
Monday,
June 27
Tuesday,
June 28
Wednesday,
June 29
Thursday,
June 30
Friday,
July 1
09.00-09:30   Chair: Henrik Ottosson Chair: Dage Sundholm Chair: Peter Knowles Chair: David Sherrill Chair: Daniel Crawford
Johannes Johansson:
Inga Fischer-Hjalmars
Erkki Brändas:
Per-Olov Löwdin
Roland Lindh:
Björn O. Roos
Peter R. Taylor:
Jan Almlöf
Ursula Roethlisberger
09:30-10:00 Julia Rice So Hirata,
Löwdin lecturer 2014
Laura Gagliardi Ed Hohenstein Peter Gill
10:00-10:15 Michel Dupuis Tatiana Korona Stefan Knecht Ed Valeev Troy Van Voorhis
10:15-10:30 Lynn Kamerlin Mario Piris Toru Shiozaki Anne-Marie Kelterer Jemmis D. Eluvathingal
10:30-11:00 Break Break Break Break Break
11:00-11:30 Chair: Ria Broer Chair: Roland Lindh Chair: Luuk Visscher Chair: Gustavo Scuseria Chair: Kenneth Ruud
Josef Michl Gemma Solomon
Löwdin lecturer 2015
Kristine Pierloot Keiji Morokuma Martin Head-Gordon
11:30-12:00 John Stanton Alan Aspuru-Guzik
Löwdin lecturer 2016
Takeshi Yanai Wolfgang Domcke Peter Pulay
12:00:12:15 Michael Baer Malgorzata Biczysko Dimitri Van Neck Isabelle Navizet Jeppe Olsen
12:15-12:30 Hans Peter Lüthi Hans Ågren Donald G. Truhlar Nicolas Ferré Award Ceremony and Farewell
Roland Lindh
12:30-12:45 Leif Eriksson
12:45-14:00 Lunch Lunch Excursion Lunch  
14:00-14:30 Chair: Mike Robb Chair: Chantal Daniel Chair: Anna Krylov
Irene Burghardt Trygve Helgaker Hans-Joachim Werner
14:30:15:00 Lorenz Cederbaum Leo Radom Jürgen Gauss
15:00-15:15 15.00-17.00: Registration open Åsa Larsson Shirin Faraji Ksenia Bravaya
15:15-15:30

Alexander Sokolov

Thomas F. Miller Marcel Nooijen
15:30-16.00 Break Break Break
16:00-16:30 16.00-17.00: Welcome Reception Chair: Spiridoula Matsika Chair: Kersti Hermansson Chair: Sonia Coriani
Walter Thiel Patrick Norman Frank Neese
16:30-16:45 Sharon Hammes-Schiffer Ron Shepard Poul Jørgensen
16:45-17:00
17:00-17:15

Symposium Opening
by Professor Eva Åkesson
Vice-Chancellor of Uppsala University

and Conference Chair, Professor Roland Lindh

Massimo Olivucci Pavel Hobza Berta Fernandez-Rodriuez
17:15-17:30 Per. E. M. Siegbahn
17:30-17:45 Chair: Örs Legeza

Margareta Blomberg:
Per. E. M Siegbahn
Bo Durbeej Helene Bolvin
17:45-18:00 Andreas Dreuw Thomas M. Henderson
18:00-19:00 Markus Reiher,
Plenary Lecture
Poster Session Poster Session  
19:00-19:30 Trond Saue  

Conference
dinner

19:30-20:00 Dominika Zgid
20:00-21:00